Yazdır
Kategori: Turgutreis
Gösterim: 5520

GÜN BATIMI KASABASI TURGUTREİS

Sahil boyunca ta bir baştan bir başa, nerede durursan dur, neresinden bakarsan bak fark etmez, günün hep güzel bittiği yerde olduğunu hissedersin... Zeytin ağaçlarının dibinde kıpkırmızı sardunyalar, ayaklarının altında dipsiz bir deniz, başının üstünde Ege'nin derin mavili gökyüzü... 
Bodrum Yarımadası nda gün batımının en güzel olduğu yerde; Turgutreis'tesindir...Bodrum, koskoca bir yarımadaya yayılmış irili ufaklı, birbirinden farklı 'koy-köy'lerden oluşuyor aslında.

Hepsi insanı kendine değişik vaatlerle çeken, çektiği yerde tutup öylece büyüleyip bırakan. Bu 'koy-köy'lerin arasında en büyük olanı Turgutreis, gün be gün büyüyen bir sahil kasabası.

Çok değil bundan on yıl önce içinden incecik, toz toprak bir yol geçen, küçüğün de küçüğü bir köyken hiç kimseler yüzüne bakmazken; bugün Bodrum'a alternatif bir merkez konumunda.

harita-th
Koordinatlar: 37°01′0″K 27°16′0″D
ÜlkeTürkiye Türkiye
İlMuğla
İlçeBodrum
Yönetim
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon (CHP)
Nüfus (2012[1])
Toplam 20,705
Posta kodu 48960
Telefon kodu 0 252
Web sitesi: bodrum.bel.tr       Kaynak
 

 

Upuzun kumsalları, kendine özgü barlar sokağı, marinası, kocaman pazar yeri, büyük marketleri, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz çarşısı, yoğun ve hareketli nüfusuyla 'tatil demek Bodrumda olmak demek' diyenlerin son yıllardaki gözdesi.

BEŞ YÜZ YILLIK GEÇMİŞ
Gözde bir tatil yöresi olarak on yıl önceye ancak gidiyorsa da yerleşim olarak baktığınızda geride bir beş yüz yıl bırakıyor Turgutreis. Zira buraya adını veren Osmanlı amirali Turgut Reis, bundan beş yüz yıl önce bugünkü Karabağ köyünde hayata gözlerini açmış. Savaşlarda edindiği başarılar, gösterdiği kahramanlıklar doğup büyüdüğü yere adının verilmesini, kendi gitse de isminin baki kalmasını sağlamış.

Ama Turgutreis'in tarihi elbette Amiral Turgut Reis'le başlamıyor. Kıyı Ege'nin tamamında olduğu gibi Antik Yunan'ın da öncesine, ta Lelegler'e kadar geriye gidiyor. Tatilciler ya da belediye tarafından ilgiye değer bulunmasa da Turgutreis sırtlarındaki kaya mezarlar bunun kanıtı niteliğinde. Turgutreis bir belediye olarak bakıldığında merkez dışında birçok yerleşime sahip: Kadıkalesi, Akçabük, Akyarlar, Bağla ve Aspat sınırları içinde olan belli başlı koylar.

Büyük tatil köyleriyle Kadıkalesi, Turgutreis'le Gümüşlük arasındaki sınırda duruyor. Adını Helenistik dönemde yapılan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir kadı tarafından kullanılan kaleden alan Kadıkalesi Turgutreis'e, aheste yürüyüşler ve bisiklete binmek için son derece elverişli olan 4 kilometrelik ağaçlıklı, sevimli bir yolla bağlanır.

Bodrum Yarımadasında hiç şüphesiz girilecek en güzel denize sahip Akyarlar ise denizle iç içe geçmiş bir günün bir balık sofrasıyla akşama bağlandığı en güzel noktada durur. Yaz boyu insanı hafifleten, cümle yelkencileri ve sörfçüleri mest eden Turgutreis rüzgarı Akyarlar koyuna pek değmez. Söz konusu rüzgar almayan daha sakin bir koy olunca Akyarlar'ın en büyük rakibi, aynı zamanda komşusu olan Karaincir'dir.

Karaincir, yaz tatilini denizden çıkmadan geçirmeyi tercih edenleri sezon boyunca kendine çeker. Bir zamanlar deniz korsanları tarafından inşa edilen ve bugün hala ayakta kalan kalesi ve tadına doyulmaz suyuyla meşhur Aspat ve tekne turlarının gözdesi Bağla, Turgutreis'e bağlı diğer turistik kıyılar arasında yer alır ve Bodrumda kamp yapmak isteyenler için en ideal yerlerden biridir diyebiliriz.

YARIMADA'NIN ALIŞVERİŞ MERKEZİ
Denizin ve de güneşin yanı sıra Turgutreis bugün aslında bir çeşit alışveriş merkezi konumunda. Her cumartesi günü Yarımada'nın en büyük yemek ve giyim pazarının burada kuruluyor olması, hiç şüphesiz bunun en önemli etkeni. Yıllar yılı Bodrum'un hemen her yerinden pek çok insanı Turgutreis'e getiren bu eski gelenek marketlerin de dikkatini çekmiş olmalı ki şimdiler de burası Türkiye'nin en büyük süper marketlerine de ev sahipliği yapıyor.

Bütün bunlara, barlar sokağıyla kucaklaşan kocaman çarşı, yazları açılan ressamlar sokağı ile marina bünyesindeki el sanatları sokağının da eklendiği düşünülürse Turgutreis için gerçek bir 'açık hava alışveriş merkezi' demek aşırı olmaz. Alışveriş konusunda Turgutreiste bulunmanın en büyük avantajı, pek çok alternatifin önünüze serilmiş olması elbette.

Tercihinizi kimden yana kullanacağınız tamamen size bağlı. Süpermarketlerden bıkanlar pazar yerini, çarşıdaki hediyelik eşyaları beğenmeyenler, el sanatları sokağını seçebilirler rahatlıkla. Turgutreis'in çehresini bir anda değiştiren marinanın en dikkat çekici yerlerinden biri olan bu sokak, özelliğini kaybetmeden varlığını sürdürüyor ve kişisel tasarımları geleneksel el işiyle buluşturuyor.

Rengarenk Bodrum tarzı kabak lambalar, bir eşi dahi bulunmayan kağıt boncuklar, keçe kuklalar, geleneksel kanaviçe işlemeleri ve özellikle takılar içlerinden en dikkat çekicileri. Bakmadan geçmeyin deriz. Plajlarının başlangıcındaki balık lokantaları, pazarın lezzetli meyve ve sebzeleri, güler yüzlü Turgutreisliler'in hoş sohbetleri bizim dikkatimizi çekenler ve Turgutreis'e gelmişken geçilmemesi gerekenler arasında.

Gün batımına dalmak için en güzel noktalardan biri olan bu kasaba Bodruma gelenlerin bir gün mutlaka yolunun geçeceği, göründüğünden çok daha fazlasını vaat eden bir liman.

Kaynak : Skylife, Yazar : Oylum Yılmaz