logo-atlasjet 
 logo-onur-air
 taksi

 

Bodrum Hava Limanı Turgutreis Arası yaklaşık 54 kilometre olup özel araçla bu yol 1 saatte alınmaktadır. 

Bunlar dışında öncelikle bölgemiz taksileri olmakla birlikte alan gelişlerinde taksi ücretlerinin güncel fiyatlarına yine sayfalarımızdan TIK ulaşabilirsiniz

flight-zone

 

Milas havaalanı kalkışlı ayarladığımız haritayı sağa ve sola kaydırabilir., varış noktanızı ok ile tıklayarak değiştirebilirsiniz.

"Uçuşları Göster" tıklandığında en uygun fiyatları da içeren hizmet alabileceğiniz harici bir sayfaya yönlendirileceksiniz bu durumda rezervasyon yada sanal bilet alma aşamasına geçiş olacağını bilmenizde fayda var.

Bilet almak için bölgemize en yakın acentamızı görmek için lütfen TIK'layın.

Turgutreis pazarı

Yöresel pazarlar bayram yeri gibidir; insana coşku verir. Bölgede günlük yaşam "pazar"a göre şekillenir. Gidilecek saat belirlenir; alınacaklar listesi hazırlanır; birlikte gidileceklerle buluşulur; gelemeyecek olanların siparişleri alınır; pazar yerinin yolu tutulur ....

   
 Turgutreis pazarı, en güzel yöresel pazarlardan biridir. Hem yerleşik halk için, hem de turistler için mutlaka "gidilesi, görülesi" bir yerdir  Hele, pazarı Mayıs ayının içinde bir gün ziyaret ederseniz, taze meyve ve sebzelerin keyfi pek bir güzel olur.


Kabak Çiçeği Dolması
 
Malzemeler
Bir miktar kabak çiçeği, 300 gr. pirinç, dereotu, taze nane, 1 adet rendelenmiş kuru soğan, 1 fincan ayçiçek yağı, karabiber ve tuz.
 
Hazırlanışı
Kabak çiçeklerinin sapları kopartılıp, başaşağı tutularak iyice yıkanacak. Pirinç iyice yıkanıp kurutulacak ve içine dereotu, taze nane, rendelenmiş kuru soğan, karabiber ve tuz ilave edilecek. Çiçekler doldurulurken üst kısmından biraz boşluk bırakılıp kapatılarak, tencereye dizilecek ve üstü kapanıncaya kadar su ilave edilecek. Ve 1 fincan ayçiçek yağı eklenecek. Dolmaların su üstüne çıkmasını ve dağılmasını önlemek için üzerlerine bir tabak konulacak. Tencerenin kapağını kapatıp yaklaşık 30 dakika hafif ateşte pişin.
 

Mehmet Uslu - Araştırmacı, yazar., Bodrum'un son bilgesi

m.uslu

Bodrum'un son bilgesi Mehmet Uslu, her şeyin zamana yenik düştüğü bu dünyada Bodrum, Milas, Muğla ve Datça'nın köylerinde, ev ve kahvelerde sözlü tarih çalışmaları, derlemeler yapmış, insanlara bilgilerini aktarmaktan hiç vazgeçmemiştir.

Bodrum türküleriyle manilerini, anı ve notalarıyla, müzik ve dil bakımından aslına uygun olarak derlediği "Bodrum Türküler, Öyküleri ve Musikişinasları" kitabında 'Çökertme' türküsünün gerçek öyküsüne, 80 kişi ile sözlü tarih çalışması yaparak yer vermiştir. Türkünün kahramanlarından gerçek ismi Hevse (Hafize) olan Çakır Güssün'ün de yaşlılığında çekilmiş bir fotoğrafını bu kitapta görmek mümkündür.

Geleneksel Turgutreis Deve Güreşi Festivali

İlk Seyircili Deve güreşi Germencik yerine Eski İsmiyle İnek Pazarı denen bugünün Ortaklarında, Menderes Magnezyası denen bölgede yapıldı. Çünkü bu bölge zamanın Avrupa’ya açılan Limanlarının kesişme noktası olan üçgende yer alıyordu., Deve Kervanlarının en büyük mola yeriydi. Deve Kervanları buradan İzmir Limanına, Balat Limanına ve Kuşadası Limanına ulaşıyorlardı.

 

http://www.turgutreisrehberi.net/images/logo.png

 

Gönüllülerimizin katkıda bulunabileceği TurgutreisYasam alanımızda güncel yaşamı içeren dinamik içerikleriyle  eglence, müzik, sinema, gurme veya fotografçılık gibi sanatsal çalışmaları da barındıran görsel sayfalara ulaşabilecek yazdıklarınızı çizdiklerinizi herkese ulaştırabileceksiniz..  ne yapabilirim diyorsanız » bize ulaşarak hangi konuda ise onunla ilgili yapabileceklerinizi içeren mesajınızı ulaştırabilirsiniz.

Kategoriler: Eglence, Yaşam, Sağlık, Kadın, Eğitim, Gurme, Müzik, Resim, Sinema, Kültür Sanat, Toprak Ana, Hayvan Dostları, Video, Fotograf, Spor, Gezi - Seyahat, Mimari, İnternet, Teknoloji     Bu kategorilere ilerleyen süreçte ek yapılabilir yada birlikte karar vererek kaldırılabilir

meteor plaji

  Meteor Plajı

Turgutreis’in 7.5 km güneyinde bulunan Meteor Plajı, sahilinde sıralanmış palmiye ağaçları, berrak denizi ve ekvatoral bir bölgeyi anımsatan görüntüsü ile tatilcileri kendisine en çok çeken koylardan birisidir.

GÜN BATIMI KASABASI TURGUTREİS

Sahil boyunca ta bir baştan bir başa, nerede durursan dur, neresinden bakarsan bak fark etmez, günün hep güzel bittiği yerde olduğunu hissedersin... Zeytin ağaçlarının dibinde kıpkırmızı sardunyalar, ayaklarının altında dipsiz bir deniz, başının üstünde Ege'nin derin mavili gökyüzü...
Bodrum Yarımadası nda gün batımının en güzel olduğu yerde; Turgutreis'tesindir...Bodrum, koskoca bir yarımadaya yayılmış irili ufaklı, birbirinden farklı 'koy-köy'lerden oluşuyor aslında.

Hepsi insanı kendine değişik vaatlerle çeken, çektiği yerde tutup öylece büyüleyip bırakan. Bu 'koy-köy'lerin arasında en büyük olanı Turgutreis, gün be gün büyüyen bir sahil kasabası.

Çok değil bundan on yıl önce içinden incecik, toz toprak bir yol geçen, küçüğün de küçüğü bir köyken hiç kimseler yüzüne bakmazken; bugün Bodrum'a alternatif bir merkez konumunda.

Turgutreis Tarihi

Turgutreis, kültür tarihinin beşiği Anadolu'nun koy, burun, yarımada, adalar şöleni sunan Ege‘de kimine göre tarih, kimine göre deniz demek olan Bodrum Yarımadası'nın en batı ucunda hızlı ve dinamik bir gelişme gösteren, doğanın sunduğu nimetlerden nasibini fazlasıyla almış şanslı bir kasabamızdır. Güneş, hava, deniz, kum, balık, toprak... 

Tüm bunlar Akdeniz ile Ege'nin sarmaş dolaş olduğu beldemizde birleşerek yeni bir ruh, yeni bir zenginlik kazandırmışlardır. Gümüşlük‘de bir akşam yemeği yemeden, Bağla‘nın tatlı sularından içmeden, Karaincir‘in kumlarına uzanmadan, Turgutreis'in kokulu mandalinalarından yemeden Turgutreis‘i tam olarak görmüş sayılmazsınız. 

Turgut Reis, Trablusgarp fatihi olarak anılan Türk denizcisi ve korsanıdır. Osmanlı Devletinin Menteşe (Muğla)  sancağına bağlı Saravuloz köyünde, tahminen 1485 yılında doğdu. Gençliğinde cirit, güreş, ok atmada gösterdiği ustalık ve cesaretiyle çevrede tanınıp Menteşe kıyılarından levent toplayan Hızır Reisin (Barbaros Hayreddin Paşa) adamları tarafından seçilerek, Cezayir leventleri arasına alındı. Pek çok muharebede cesaret ve silâhları kullanmadaki mahâretiyle büyük kahramanlıklar gösterip, Barbaros’un takdir ve teveccühünü kazandı ve reis oldu.

http://turgutreissempozyum.org/images/Sempozyum-Logo2013.png

 

 Görsellerin üzerine tıklayarak büyük boyutlarını izleyebilir., yada topluca indirmek için TIK'layabilirsiniz.http://www.turgutreisrehberi.com/images/download.gifYüksek çözünürlük (Fotograf baskısı için) dosya adını This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine yazarak isteyebilirsiniz.

 

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BODRUM HAT VE SEFER SAATLERİ

Değerli Turgutreis sakini/misafiri., sitemiz gönüllü bir çalışmanın emeğidir. SAYFAMIZI BEĞENEREK DAHA ÇOK KİŞİYE ULAŞMASINI SAĞLADIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER :)

------

Muğla Belediyesi kaynaklı güncel Otobüs Sefer Saatleridir. 

Tıkladığınızda açılan sayfamızda., nereden, nereye seçeneğini seçmeniz sonrası saatleri görebilirsiniz..

Bodrum - Akyarlar minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Albatros (Ring) minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - içmeler (Ring) minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Bağla minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Kalekonut (Ring) minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Bardakçı (Ring) minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Karaova (Çömlekçi) minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Barış Sitesi (Ring) minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Kargı minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Bitez Dedeman minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Konacık/Adayer minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Bitez Yalı Adliye minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Kurudere minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Bodrum Hastane minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Menteşe minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Boğaziçi minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Meşelik minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Çamarası minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Milas minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Çamlık minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Mumcular minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Dereköy/Kadıkalesi minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Mutlu Sitesi (Ring) minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Doktorlar Sitesi minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Ören minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Göltürkbükü minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Ortakent/Yahşi minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Güllük minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Pınarlıbelen minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Gümbet (Ring) minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Sazköy minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Gümüşkaya minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Torba minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Gümüşlük minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Turgutreis minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Gündoğan minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Yaka minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Hasanbağı Kışlası minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Yalıçiftlik minibüs, otobüs sefer Saatleri
Bodrum - Hekimköy minibüs, otobüs sefer Saatleri Bodrum - Yalıkavak minibüs, otobüs sefer Saatleri

 

 

 

turgutreis-minibus-durak-th

Minibüs Durak tel: 0 (252) 382 31 23       Listeleme Linki

Turgutreis güney yönüne (Akyarlar)

Akyarlar - her 15-20 dakikada

Turgutreis kuzey yönüne (Gündoğan)

Kadıkalesi -
Gümüşlük - her 15-20 dakikada
Yalıkavak - Her 35-60 dakikada bir (4.50TL)
Gündoğan - Her 45-60 dakika

Turgutreis doğu yönü (Bodrum)

Güzergah Ortakent >> Konacık >> Bodrum
Bodrum - Her 20-30 dakika
Yolculuk süresi yaklaşık 30-40 dakika

 

city-plan

 

 

 

 

Turgutreis Harita